Mütəxəssislər xəbərdarlıq edir: ChatGPT ilə bu 5 məlumatı paylaşmaq təhlükəlidir
Digərləri 31 Mar 2025 18:42:00 61 0
Müasir texnologiya və süni intellekt dövründə "OpenAI" şirkətinin hazırladığı "ChatGPT" kimi çatbotlar gündəlik həyatımızın ayrılmaz hissəsinə çevrilib. Danışıq aparmaq, suallara cavab vermək və müxtəlif mövzularda məlumat təqdim etmək bacarığı ilə seçilən bu alətlər istifadəçilərə rahatlıq və operativlik təqdim edir. Lakin onların imkanlarına baxmayaraq, müəyyən məlumatların paylaşılması ciddi risklər yarada bilər.
Bu xəbəri də oxu: Mərkəzi Bankın valyuta ehtiyatları yenidən 11 mlrd. dolları ötüb
Son.az valyuta.az-a istinadən xəbər verir ki, təhlükəsizliyin təmin olunması və şəxsi məlumatların qorunması üçün "ChatGPT" ilə aşağıda qeyd olunan beş mühüm məlumat heç vaxt paylaşılmamalıdır. Bu barədə mütəxəssislər xəbərdarlıq edir.
1. Şəxsi identifikasiyaedici məlumatlar
Tam ad, doğum tarixi, ünvan, telefon nömrəsi, e-poçt ünvanı, sosial sığorta nömrəsi kimi şəxsi identifikasiyaedici məlumatların (PII) çatbotlarla paylaşılması təhlükəlidir. Hətta bu platformalar məlumatları qəsdən saxlamasa belə, kiberhücumlar nəticəsində sızmalar mümkündür. Belə hallar şəxsiyyət oğurluğu, maliyyə fırıldaqları və şəxsi məlumatların manipulyasiyası ilə nəticələnə bilər.
2. Maliyyə və bank məlumatları
Bank hesabları, kredit kartı nömrələri və digər ödəniş məlumatları kimi maliyyə detalları heç bir halda süni intellekt sistemləri ilə bölüşülməməlidir. Bu tip məlumatların təhlükəsizliyi yalnız şifrələnmiş və qorunan kanallar vasitəsilə təmin olunmalıdır. Əks halda, istifadəçilər dələduzluq, hesabların boşaldılması və maliyyə sabitliyinin pozulması kimi ciddi risklərlə üzləşə bilər.
3. Parollar və giriş məlumatları
Parollar və onlayn hesabların giriş məlumatları şəxsi məlumatların qorunmasında əsas açardır. Bu məlumatların "ChatGPT" kimi çatbotlarla paylaşılması sistemlərə icazəsiz müdaxilə riskini artırır. Güclü və unikal parollardan istifadə edilməli, iki mərhələli identifikasiya kimi əlavə təhlükəsizlik tədbirləri görülməlidir.