Saqqızın tərkibində təhlükəli maddələr var Ondan imtina etmək daha yaxşıdır
Digərləri 31 Mar 2025 17:34:00 75 0
Saqqız, tərkibindəki bəzi hissəciklərə görə sağlamlıq riski yarada bilər.
Bu xəbəri də oxu: Bu üsulla iflic xəstələrinin hərəkəti bərpa olundu
Saqqız uzun müddətdir nəfəsi təravətləndirmək və stressi azaltmaq üçün məşhur üsuldur. Bununla belə, hər kəs onun istifadəsinin mümkün zərərini düşünmür. Məlum olub ki, saqqız çeynəmək mikroplastiklərin ayrılması səbəbindən sağlamlıq üçün təhlükə yarada bilər.
Son.az lent.az-a istinadən xəbər verir ki, amerikalı alimlər saqqızın mikroplastik qəbulunu əhəmiyyətli dərəcədə artıra biləcəyini müəyyən ediblər. Eksperimentin gedişində on fərqli markanı sınaqdan keçirilib və bir parça saqqızın 3000-ə qədər plastik hissəcik buraxa biləcəyini göstərib.
Mikroplastiklərin orqanizmə təsiri hələ tam başa düşülməsə də, alimlər onların dərin toxumalara, o cümlədən beyinə nüfuz edə bildiyini irəli sürürlər.
Aparıcı tədqiqatçı Sancay Mohantinin sözlərinə görə, saqqızların əksəriyyəti rezin komponentlərə, dadlandırıcılara və ləzzətlərə əsaslanır. Təbii məhsullar bitki polimerindən istifadə etdiyi halda, sintetik məhsullar polimerlərə əsaslanan rezin bazadan istifadə edir. Bu, sintetik saqqızda mikroplastiklərin səviyyəsinin artması ilə izah edilə bilər.
Tədqiqat necə aparılıb
Bir təcrübədə iştirakçılar hər yarım dəqiqədən bir tüpürcək nümunələri verərək dörd dəqiqə saqqız çeynəyiblər. Test başa çatdıqdan sonra ağız su ilə yaxşıca yuyulub və bütün toplanmış nümunələr analiz üçün birləşdirilib.