Diqqətin yayınmasında əsas səbəb telefon deyil ARAŞDIRMA
Digərləri 31 Mar 2025 16:18:00 85 0
"Frontiers in Computer Science" jurnalında dərc olunan araşdırma da qeyd edilib ki, insanlar diqqətlərinin yayınmasında telefondan asılı olmadan da çətinlik çəkirlər.
Bu xəbəri də oxu: Qaxda 6 nəfərlik ailə evsiz qaldı FOTO
Son.az valyuta.az-a istinadən xəbər verir ki, tədqiqat müəllifi, London İncəsənət Universitetinin psixoloqu doktor Maksi Haytmayer bildirib ki, telefon əlçatan olduqda istifadə artır, amma iş gününün bölünməsi dəyişmir.
22 iştirakçı ilə keçirilən eksperimentdə məlum olub ki, telefon yaxın olduqda ondan ikiqat çox istifadə edilir. Lakin telefon uzaqda olduqda da insanlar kompüter vasitəsilə yayındıqlarını etiraf ediblər.
Alberta Universitetinin professoru doktor Noa Kastelo qeyd edib ki, nəticələr məhdud miqyaslı olsa da, telefonun uzaqlaşdırılması diqqət problemini tam həll etmir.
Haytmayer bildirir ki, insanların çoxu telefon istifadəsindən narazıdır və bu, başadüşüləndir - çünki smartfonlar diqqəti cəlb etmək üçün dizayn olunub. O, diqqət yayındıran səbəblərin əksəriyyətinin (89%) texnoloji siqnallardan deyil, istifadəçinin daxili impulslarından qaynaqlandığını vurğulayır.
Ona görə də telefonu fiziki olaraq uzaqda saxlamaq - məsələn, yerinizdən qalxmalı olduğunuz məsafədə - diqqətin idarə olunmasına kömək edə bilər. Əksər hallarda insanlar sadəcə qalxmaq istəmədikləri üçün telefondan imtina edirlər.
Haytmayer və Maiami Universitetinin professoru doktor Pol Pavlo vurğulayıblar ki, texnologiya qaçılmazdır və əsas məsələ ondan necə istifadə etdiyimizi dərk etməkdir. Pavlonun araşdırması göstərir ki, dərslərdə telefona məhdudiyyətsiz çıxışı olan tələbələrin nəticələri zəifləyir.
Ceni Anderson isə yeniyetmələrlə sosial media istifadəsi haqqında açıq söhbət aparmağı, onların öz davranışlarını düşünmələrini təşviq etməyi tövsiyə edir. Haytmayer əlavə edir ki, "məhsuldarlıq təzyiqi" də insanları boş qaldıqda telefona sarılmağa vadar edir.