Niyə səyahətdən dərhal sonra mühərriki söndürməməlisiniz?
Digərləri 31 Mar 2025 15:55:00 76 0
Yüksək sürətlə sürmək, palçıqda sürüşmə və ya sıldırım təpələrə dırmaşmaq kimi intensiv hərəkətdən sonra mühərriki qəfil söndürməkdən çəkinmək xüsusilə vacibdir.
Bu xəbəri də oxu: KİV: İran hava məkanını bağlayır, ordunu döyüş vəziyyətinə gətirir
Son.az lent.az-a istinadən xəbər verir ki, avtomobil işləyərkən mühərrik və turbin yüksək temperatura qədər qızdırılır. Birdən mühərriki söndürsəniz, yağ dövranı dayanır və isti hissələr qeyri-bərabər soyuyur.
Bu, temperaturun dəyişməsi, yağ kanallarının kokslanması və turbomühərrikin və podşipniklərin sürətlənmiş aşınması nəticəsində metalın deformasiyasına səbəb ola bilər. 30-60 saniyəlik qısa fasilə belə yağın qalıq istiliyi aradan qaldırmağa və vacib komponentlərə yükü azaltmağa imkan verir.
Bu, turbinsiz benzinli avtomobillər üçün də aktualdır. Uzun səfərdən və ya isti havada sürdükdən sonra mühərriki dərhal söndürsəniz, soyutma sisteminin temperaturu sabitləşdirməyə vaxtı olmayacaq və silindr blokundakı antifriz qaynaya bilər. Bu, silindr başlığında həddindən artıq istiləşmə və çatlama riskini artırır.
Mühərrikin istiliyinin normallaşması üçün bir və ya iki dəqiqə gözləməlisiniz. Fasilə vermək üçün vaxt tapmaq çətin olan şəhər şəraitində, dayanmadan əvvəl sürəti tədricən azaltmalı, neytral hərəkətə və sahilə keçməlisiniz.