Netanyahu keçmiş HDQ komandanını Şin Betə yeni rəhbər seçib
Dünya 31 Mar 2025 16:42:00 80 0
İsrailin Baş naziri Benyamin Netanyahu Hərbi Dəniz Qüvvələrinin keçmiş komandanı Eli Şarviti Şin Betin - Təhlükəsizlik Xidmətinin növbəti rəhbəri təyin etmək qərarına gəlib.
Bu xəbəri də oxu: Poroşenkodan Zelenskiyə təcili
Son.az APA-ya istinadən xəbər verir ki, bu barədə Baş nazirin ofisi məlumat yayıb.
"Baş nazir Benyamin Netanyahu yeddi uyğun namizədlə apardığı geniş müsahibələrdən sonra keçmiş donanma komandanı, ehtiyatda olan admiral Eli Şarviti Şin Betin növbəti direktoru təyin etmək qərarına gəlib", - ofisin açıqlamasında deyilir.
Bildirilib ki, Şarvit 5 il donanma komandanı olmaqla 36 il hərbi xidmətdə olub.
"O, bu vəzifədə ərazi sularının dəniz müdafiə qüvvələrinin qurulmasına rəhbərlik edib və HAMAS, Hizbullah və İrana qarşı kompleks əməliyyatlar aparıb", - məlumatda qeyd edilib.
İsrail mediasının məlumatına görə, Baş nazir Benyamin Netanyahu tərəfindən növbəti Şin Bet rəhbəri təyin edilən Eli Şarvit əvvəllər hökumətin məhkəmə sistemində əsaslı dəyişiklik planlarına qarşı etirazlarda iştirak edib.
Həmçinin bildirilir ki, Şarvit ərəb dilini bilmir və heç vaxt Fələstin məsələlərinə qarışmayıb.