Qələbə "Boeing"in oldu: Yeni qırıcı F22 "Raptor"un yerini tutacaq
Dünya 26 Mar 2025 14:52:00 94 0
F-22 "Raptor"un yerini alacaq yeni nəsil qırıcı üçün ABŞ Hərbi Hava Qüvvələri "Boeing" şirkətini seçib. Məxfi şəkildə hazırlanan bu layihə, 2030-cu illərdə hava üstünlüyünü təmin etməyi hədəfləyir və innovativ texnologiyaları ilə maraq doğurur.
Bu xəbəri də oxu: USAID yenidən təşkil olunacaq
Son.az qaynarinfo.az-a istinadən xəbər verir ki, ABŞ Hərbi Hava Qüvvələri mövcud qırıcılarla bağlı bəzi problemləri həll etmək və gələcəkdə hava üstünlüyünü qorumaq məqsədilə yeni modelin hazırlanması qərarına gəlib.
F-35 proqramının gözlənilən nəticəni verməməsi və F-22-nin texnoloji baxımdan geri qalmağa başlaması bu qərarın əsas səbəbləri kimi göstərilir. Yeni qırıcı "Yeni Nəsil Hava Hakimiyyəti" (Next Generation Air Dominance - NGAD) proqramı çərçivəsində dizayn ediləcək.
"Boeing" üçün mühüm qələbə
ABŞ Müdafiə Nazirliyi gələcəyin qırıcısını dizayn etmək üçün "Boeing" və "Lockheed Martin" arasında seçim etməli idi. Aparılan geniş qiymətləndirmə prosesindən sonra tender "Boeing"ə verilib. Bu qərar, şirkətin hərbi aviasiya sahəsindəki liderliyini bir daha möhkəmləndirib. Yeni təyyarə 2030-cu illərdə F-22 "Raptor"u əvəz edəcək və müasir döyüş ssenarilərinə uyğun təkmilləşdirilmiş imkanlar təqdim edəcək.
ABŞ Hərbi Hava Qüvvələri 2020-ci ildə "Yeni Nəsil Hava Hakimiyyəti" proqramı çərçivəsində bir prototip hazırlayaraq test uçuşları həyata keçirib. Lakin bu layihə ilə bağlı heç bir rəsmi məlumat ictimaiyyətlə paylaşılmayıb. Təyyarənin texniki detalları və innovativ xüsusiyyətləri ciddi məxfilik altında saxlanılır ki, bu da yeni nəsil qırıcıda hansı texnoloji yeniliklərin tətbiq olunacağı ilə bağlı müxtəlif ehtimalları gündəmə gətirir.