Maşınımızda xüsusi diqqət yetirilməli olduğumuz 7 səs
Digərləri 01 Apr 2025 08:30:00 74 0
Avtomobil bir çox hissə və sistemdən ibarət mürəkkəb mexanizmdir. Hər hansı bir mexanizm kimi, o da köhnəlməyə və qırılmalara məruz qalır. Ancaq ciddi bir nasazlıq baş verməzdən əvvəl avtomobil tez-tez yaranan problemlər haqqında siqnallar verir.
Bu xəbəri də oxu: Qadınlar bəzi xəstəliklərə kişilərə nisbətən niyə daha az yoluxur?
Son.az oxu.az-a istinadən xəbər verir ki, bu siqnallardan biri də avtomobilin müxtəlif hissələrindən gələn qeyri-adi səslərdir.
Bu "haray"ları vaxtında tanımaqla, nasazlığın xarakterini müəyyən etmək və daha ciddi nasazlıqların qarşısını almaq mümkündür. Əsas olan həyəcanverici səsləri gözardı etməmək, diaqnostika və təmir üçün dərhal servisə müraciət etməkdir.
Beləliklə, xüsusi diqqət yetirilməli olan 7 səs bunlardır:
1. Əyləc zamanı tıqqıltı və ya cırıltı səsi. Bu səs tez-tez əyləc yastıqcıqlarının və ya disklərin köhnəldiyindən xəbər verir. Əgər aşınmış detalları vaxtında dəyişməsəniz, bu, əyləc səmərəliliyinin azalmasına və hətta əyləc sisteminin sıradan çıxmasına səbəb ola bilər.
2. Sükanı döndərərkən uğultu səsi. Bu səs sükan çarxının və ya sükanın hidravlik gücləndirici nasosunun nasazlığından qaynaqlana bilər. Problemə məhəl qoymamaq avtomobilin idarəetməsinin itirilməsi ilə nəticələnə bilər.
3. Kapotun altındakı fit səsi. Bir fit səsi çox vaxt köhnəlmiş generatorun kəmərinin köhnəlməsindən və ya sistemdə hava sızmasından yaranır. Kəmərin vaxtında dəyişdirilməsi akkumulyatorun doldurulması və s. ilə bağlı problemlərin qarşısını almağa kömək edəcək.