Peşmanlıqlarınızı mənalı həyata necə çevirə bilərsiniz?
Digərləri 30 Mar 2025 12:35:00 82 0
Əgər həyatınıza bir məqsəd tapmaqda çətinlik çəkirsinizsə, tək deyilsiniz. Bir çox insan illərini, həyatlarını mənalandıracaq böyük bir məqsədin axtarışında keçirir. Lakin həqiqət budur ki, məqsəd tapılmır, qurulur. Bu, birdən-birə ortaya çıxan bir ilham deyil, bizi yönləndirən işarələri və daxili səsimizi dinləyərək addım-addım formalaşdırdığımız bir prosesdir.
Bu xəbəri də oxu: Sabah Bakıda 22dərəcəyədək isti olacaq
Son.az qaynarinfo.az-a istinadən xəbər verir ki, ömrünün son günlərini yaşayan insanlarla işləyən palliativ tibb mütəxəssisləri peşmanlığın güclü bir müəllim olduğunu vurğulayır. Ölüm yatağındakı insanlar üçün peşmanlığın ən ağır tərəfi artıq onu mənalı bir şeyə çevirmək üçün vaxtlarının və enerjilərinin qalmamasıdır.
İki növ peşmanlıq
Peşmanlığı anlamaq və onu məqsədə çevirmək üçün onun mahiyyətini bilmək vacibdir. Tədqiqatçı Daniel Pink peşmanlığı iki əsas kateqoriyaya bölür:
Etdiklərimizə görə peşmanlıq - Keçmişdə verdiyimiz qərarlar, səhvlər və yanlış seçimlər.
Etmədiklərimizə görə peşmanlıq - Qaçırılan fürsətlər, təcrübə etmədiyimiz şeylər və həyata keçirmədiyimiz arzular.
Etdiklərimizə görə peşmanlıq daha ağır ola bilər, çünki bu, geri qaytarılması mümkün olmayan səhvləri əhatə edir. Lakin bu səhvlərdən dərs çıxarıb onları başqalarına faydalı bir təcrübəyə çevirmək mümkündür.
Etmədiklərimizə görə peşmanlıq isə bizi hərəkətə keçməyə sövq edə bilər. Məsələn, bir yazarın həyat boyu kitab nəşr etdirmədiyi üçün duyduğu peşmanlıq onu nəhayət, bu addımı atmağa təşviq edə bilər.