Ən sağlam ət açıqlandı: Mal və quzunu geridə qoydu
Digərləri 20 Fev 2026 18:10:00 70 0
Qırmızı ət seçimində ən sağlam variant kimi keçi əti ön plana çıxır.
Bu xəbəri də oxu: Hidayət Tağıyev nazirlik idarəsinə rəis təyin olundu
Son.az xəbər verir ki, mütəxəssislərin fikrincə, keçi əti qida dəyəri və sağlamlığa təsiri baxımından mal və quzu ətini geridə qoyur.
Keçi ətinin tərkibində doymuş yağ nisbəti digər qırmızı ət növləri ilə müqayisədə daha azdır. Bu isə ürək-damar xəstəlikləri riskinin azalmasına və xolesterol səviyyəsinin balansda saxlanmasına kömək edir. Mütəxəssislər xüsusilə ürək sağlamlığına diqqət edən şəxslərə bu ət növünü tövsiyə edirlər.
Keçi əti yüksək keyfiyyətli zülal mənbəyidir. Əzələ inkişafını və toxumaların bərpasını dəstəkləyir. Eyni zamanda yüngül teksturası sayəsində həzmi daha rahatdır və uzun müddət toxluq hissi yaradır. Bu xüsusiyyət çəkiyə nəzarət edənlər üçün də üstünlük hesab olunur.
Keçi əti dəmir, sink və B12 vitamini ilə zəngindir. Bu maddələr immun sistemini gücləndirir, enerji istehsalını dəstəkləyir və xüsusilə anemiya riski olan şəxslər üçün faydalıdır. Tərkibindəki kalium isə bədəndə maye balansının qorunmasına kömək edir.
Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, keçi ətinin qida dəyərini qorumaq üçün onu aşağı temperaturda və uzun müddət bişirmək daha məqsədəuyğundur. Bu üsul həm ətin sərtləşməsinin qarşısını alır, həm də faydalı maddələrin saxlanmasına kömək edir.
Qeyd olunur ki, sağlam qidalanmaya marağın artması ilə keçi əti yaxın illərdə süfrələrdə daha geniş yer ala bilər.