Kadırovla bağlı məlumat Kremli qarışdırdı: Putindən gizli...
Digərləri 01 Apr 2025 18:41:00 84 0
Rusiya Federal Təhlükəsizlik Xidmətinin (FTX) keçmiş və hazırda fəaliyyət göstərən əməkdaşları, Şimali Qafqaz üzrə müxbirlər və hüquq müdafiəçiləri "istories" nəşrinə bildiriblər ki, son aylarda Çeçenistanın rəhbəri Ramzan Kadırov ilə Rusiya Prezidenti Vladimir Putin arasında ciddi gərginlik müşahidə olunur.
Bu xəbəri də oxu: Ayaqdakı ağrıların əsas səbəbi açıqlandı Ayaq uyuşmasının NƏTİCƏSİ
Gərginliyin artmasına əsas səbəb kimi Kadırovun Kremlin xəbəri olmadan Yaxın Şərqdəki müsəlman monarxiyaları ilə öz ailəsinin təhlükəsizliyini və gələcəyini müzakirə etməsi göstərilir. FTX bu danışıqları qeydə alaraq birbaşa Putinə məruzə edib.
Məlumata görə, uzun müddətdir səhhətində ciddi problemlər yaşayan Kadırov, hazırda öz ailəsinin gələcəyindən narahatdır.
Mövzu ilə bağlı Globalinfo.az-a danışan "PolitRus" informasiya-analitik portalının rəhbəri Vitali Arkov deyib ki, xarici qüvvələr Rusiya daxilində sabitliyi pozmağa cəhd göstərməyə davam edirlər:
"Bəzi səbəblərə görə, Şimali Qafqaz və Qara dəniz regionu onları daha çox maraqlandırır. Buraya qondarma "çərkəz problemi"nin uzun müddət təbliğ olunması, əhalinin radikal dini strukturlara cəlb edilməsi, silahlıların cəmləşməsi, terror aktlarının təşkili, siyasi-ictimai sabitliyinin pozulması daxildir. Ən çox "hədəfə alınan"lar isə Çeçenistan Respublikası və Dağıstan Respublikasıdır".
O bildirib ki, Moskva ilə Qroznı arasında münasibətlərin guya gərginləşməsi ilə bağlı yayılan şayiələr artıq uzun müddətdir ciddi maraq doğurmur:
"Hər kəs federal mərkəzin Çeçenistan Respublikasına bölgədəki xüsusi vəziyyətə və onun rəhbəri Ramzan Kadırovun çətin xarakterinə görə fərdi yanaşması olduğunu bilir. Bu, həm də onu göstərir ki, cənab Kadırov Rusiya Prezidenti Vladimir Putinin onun qarşısına qoyduğu vəzifələrin öhdəsindən gəlir. Hazırda Çeçenistan Respublikası, bəlkə də Şimali Qafqaz Federal Dairəsinin ən dinc bölgələrindən biridir. Bunu hətta turist sayının artımında da görmək olar. Onların arasında getdikcə daha çox müxtəlif dinlərin nümayəndələri və ateistlər (yalnız müsəlmanlar deyil), eləcə də qadınlar var.
Respublika yüksək sosial-iqtisadi göstəricilər nümayiş etdirir, Şimal Hərbi Dairəsində və Rusiyanın tərkibinə qayıtmış Donbass və Novorossiya vilayətlərinin bərpasında ən fəal şəkildə iştirak edir, federasiyanın digər subyektləri ilə tərəfdaşlıq əlaqələrini inkişaf etdirir.
Başqa sözlə, Çeçenistan Respublikasının rəhbərliyində dəyişiklik üçün heç bir səbəb yoxdur. Amma təbii ki, bu məsələdə son söz Rusiya prezidentinə məxsusdur".