Digərləri 01 Apr 2025 15:55:00 73 0
"Ford", "Chevrolet", "Jeep", "Tesla" və s ucuzlaşacaq
Bu xəbəri də oxu: Baş nazir QƏRAR İMZALADI
Amerika Birləşmiş Ştatları sabahdan (2 aprel 2025-ci il ) etibarən idxal edilən bütün avtomobillərə yüksək gömrük vergiləri tətbiq etməyə başlayacaq.
Son.az xəbər verir ki, Trampın qərarından sonra bu vergilərin qısa müddətdə idxal edilən avtomobil qiymətlərini artıracağı, ikinci əl avtomobil bazarını təsir edəcəyi və ABŞ-da istehlakçıların mövcud avtomobillərini daha uzun müddət istifadə etmələri gözlənilir.
ABŞ-nin yeni prezidenti Donald Trampın qərarı ilə əlaqədar olaraq Amerika hərraclarında satılan Alman və Yapon avtomobilləri bahalaşacaq. Tramp istəyir ki, yerli avtomobillər ( "Ford", "Chevrolet", "Jeep", "Tesla" və s. ) daha çox alınsın. Bu səbəbdən də digər avtomobil satışlarının azalması üçün belə bir addım atıb. O, düşünür ki, həmçinin bununla avtomobil sənayesindən 100 milyard dollar əlavə gəlir əldə edə bilər.
Kanadalı iqtisadçı Pol Aşvort bu gəlirin 50 milyard dollara qədər azala biləcəyini və qiymət artımlarının yeni avtomobilləri lüks istehlak məhsuluna çevirəcəyini vurğulayır. Bu vəziyyət, xüsusilə "Ferrari" kimi lüks markaların qiymət artımına getməsinə səbəb olur. "Porsche" kimi alman istehsalçıları isə daha da çox təsirlənəcək, çünki bu markaların ABŞ-dakı satışları son 15 ildə davamlı olaraq artıb.
Trampın qərarından ən çox zərərçəkən ölkələrdən biri Almaniya olacaq. Volkswagen, Mercedes-Benz, BMW və Porsche üçün ABŞ, Çindən sonra ən vacib xarici bazar hesab edilir. "Bloomberg"in hesablamalarına görə Trumpın gətirəcəyi gömrük vergiləri, Porsche və Mercedes-Benz-in 2026-cı il üçün proqnozlaşdırılan gəlirlərini sıfıra endirə bilər. İstehsalçılar bu vergiləri qarşılayabilmək üçün ya qiymətləri artırmalı, ya da istehsalı ABŞ-yə köçürməli olacaqlar.