Digərləri 31 Mar 2025 13:44:00 70 0
Yapon mədəniyyətində 4 və 9 rəqəmlərinin mənfi assosiasiyaları var, çünki onlar ölüm və əzab anlayışları ilə əlaqələndirilir.
Bu xəbəri də oxu: Sabiq deputatın tikdiyi binada işlər dayandırıldı Yenilənib
Son.az lent.az-a istinadən xəbər verir ki, Yaponiyada olanda turistlər tez-tez bir çox binanın dördüncü mərtəbəsinin olmamasına təəccüblənirlər. Məsələ burasındadır ki, yaponlar 4 rəqəmini tələffüzünə görə uğursuz hesab edirlər.
4 rəqəmi (死, "şi") ölüm mənasını verən sözə bənzəyir. Buna görə də Yaponiyada xəstəxana otaqlarının nömrələrində, avtomobil nömrələrində və hətta dördüncü mərtəbədə "3A" işarəsi ola bilən və ya ingiliscə "dördüncü" sözündən yaranan "F" hərfinin istifadə olunduğu binaların mərtəbələrində bu rəqəmdən tez-tez qaçırlar. Bəzi evlərdə 3-cü mərtəbədən sonra 5-ci mərtəbə var. O da məlumdur ki, bəzi aviaşirkətlər bu rəqəmi təyyarələrdə oturacaqların sayına belə daxil etmirlər.
9 rəqəmi (苦, "ku") əziyyətlə əlaqələndirilir, çünki bu rəqəmin tələffüzü ağrı və ya əzab mənasını verən sözə bənzəyir. 4 rəqəmində olduğu kimi, 9 rəqəmi də müəyyən hallarda, xüsusən də tibbi şəraitdə çox vaxt qaçınılır. Xüsusilə, bəzən mərtəbə nömrəsini 9A və ya 11 ilə əvəz etmək olar.