Alimlər ölümcül ağciyər xəstəliyinin səbəbini aşkarlayıblar
Digərləri 28 Mar 2025 18:46:00 80 0
Ratqers Universitetinin tədqiqatçıları aşkar ediblər ki, səhv yerləşən immun hüceyrələri şəbəkələri on il ərzində xəstələrin 80 %-ni öldürən ölümcül xəstəlik olan idiopatik ağciyər fibrozunun inkişafında əsas rol oynayır. Kəşf yeni müalicələrə səbəb ola bilər.
Bu xəbəri də oxu: Apreldə bürclər nə vəd edir?
Son.az report.az-a istinadən xəbər verir ki, araşdırma "European Respiratory Journal"da (ERS) dərc olunub.
İdiopatik ağciyər fibrozu ağciyər toxumasının çapıqlaşmasına səbəb olur, nəfəs almağı çətinləşdirir və xroniki oksigen çatışmazlığı ilə nəticələnir. Mövcud dərmanlar xəstəliyin gedişatına yalnız cüzi təsir göstərir və ağciyər transplantasiyası bütün xəstələr üçün mümkün deyil və yüksək risklə əlaqələndirilir - xəstələrin 50 % -i əməliyyatdan sonrakı beş il ərzində ölür.
Yeni araşdırmada alimlər sağlam ağciyərlərdən toxumaları və idiopatik ağciyər fibrozu olan xəstələrdən nümunələri müqayisə etmək üçün fəza fiqurlarının çəkilməsi üsullarından istifadə ediblər. Onlar aşkarlayıblar ki, xəstələrin zədələnmiş ağciyərləri sözün əsl mənasında plazma hüceyrələri ilə - adətən sümük iliyində olan və antikor istehsal edən xüsusi immun hüceyrələri ilə doludur.