Bill Qeytsdən süni intellektlə bağlı mühüm açıqlama
Dünya 27 Mar 2025 11:58:00 90 0
Microsoft-un həmtəsisçisi, amerikalı milyarder Bill Qeyts süni intellektin insanların yerini ala bilməyəcəyi üç əsas sahəni açıqlayıb.
Bu xəbəri də oxu: İlon Mask "insanlıq yox olur" deyir: Bəs elm buna nə cavab verir?
Son.az xarici mediaya istinadıa xəbər verir ki, o, proqram təminatı, biologiya və enerji sahələrinin bu baxımdan xüsusilə vacib olduğunu qeyd edib.
Süni intellektin dünya üçün əhəmiyyəti hər gün daha da artarkən, bir çox sahənin avtomatlaşdırma və robotlaşma ilə dəyişəcəyi iddia edilir. Ancaq Qeyts bəzi sektorların hələ də insan müdaxiləsinə ehtiyacı olduğunu vurğulayır.
Bill Qeyts süni intellektin texniki və təkrarlanan tapşırıqlarda üstünlük təşkil etdiyini, amma yaradıcı düşüncə və kompleks analiz tələb edən işlərdə insan zəhmətinin əvəz edilə bilməyəcəyini qeyd edib. Onun fikrincə, proqram təminatı, biologiya və enerji sahələrində hələ də yüksək səviyyədə insan təcrübəsi və bacarığına ehtiyac var.
Rusiyada yaşayan erməni idmançı Vladimir Vanyan həbs edilib.
Türkiyədə quzu ətinin qiyməti bahalaşıb.