Ukrayna Silahlı Qüvvələri Rusiyanın Belqorod vilayətində 34 km irəlilədi
Dünya 29 Mar 2025 17:38:00 91 0
Ukrayna ordusu Rusiyanın ərazisində, xüsusilə Belqorod vilayətində döyüş əməliyyatlarını davam etdirir. Rusiyalı hərbi bloqçuların məlumatına görə, toqquşmalar davam edir, Qərb analitikləri isə Ukraynanın bir neçə kilometr irəlilədiyini bildirir.
Bu xəbəri də oxu: Tramp Zelenskiyə xəbərdarlıq etdi
Son.az Qaynarinfo.az-a istinadən xəbər verir ki, bu barədə "Reuters" yazır.
Cümə günü bir sıra rusiyalı hərbi müxbirlər Ukrayna bölmələrinin Belqorod vilayətində olduğunu və Rusiya qüvvələri ilə döyüşlər apardığını iddia ediblər. Eyni zamanda nə Kiyev, nə də Moskva bu məlumatı rəsmi olaraq təsdiqləyib. Rusiya Müdafiə Nazirliyi daha əvvəl Ukrayna qüvvələrinin Belqorod vilayətində sərhədi yarmaq cəhdlərinin bir neçəsinin dəf edildiyini açıqlamışdı.
Ukrayna Silahlı Qüvvələri bu hadisələrlə bağlı şərh verməkdən çəkinir ki, bu da operativ təhlükəsizlik məsələləri ilə bağlı ola bilər. Bununla belə, Ukrayna prezidenti Volodimir Zelenski Kiyevdə keçirdiyi mətbuat konfransında Ukrayna ordusunun Kursk vilayətindən kənarda "müəyyən addımlar atdığını" və bunun Ukrayna mövqelərinə təzyiqin azalmasına yönəldiyini bildirib.
Ukrayna Milli Təhlükəsizlik və Müdafiə Şurasının nümayəndəsi Andrey Kovalenko isə ehtimal edib ki, Ukrayna qüvvələri Belqorod vilayətində Rusiyanın sərhədə yaxın ərazilərdə cəmləşən qoşunlarını "neytrallaşdırmaq" məqsədilə fəaliyyət göstərə bilər.
1,3 milyondan çox abunəçisi olan rusiyalı hərbi bloq Rıbar Popovka kəndində şiddətli döyüşlərin getdiyini və tərəflərin dronlardan fəal şəkildə istifadə etdiyini yazıb. Two Majors adlı Telegram kanalı isə Rusiya qüvvələrinin "müdafiə əməliyyatları" apardığını bildirib.
Digər bir rusiyalı hərbi bloq - Arxangel Spetsnaza Demidovka kəndində döyüşlərin getdiyini və burada mühasirəyə düşən ukraynalı hərbçilərin olduğunu iddia edib. Lakin bu məlumatın müstəqil təsdiqi yoxdur.
Ukrayna Prezidenti Vladimir Zelenski Kiyevin müttəfiqlərinin Parisdə təşki
Nəsimi rayonunda nəqliyyat vasitəsi qaçıran şəxs saxlanılıb.