Güclü münasibət üçün qadın və kişi arasında ideal yaş fərqi neçə olmalıdır?
Digərləri 29 Mar 2025 15:00:00 81 0
Tərəflər arasındakı yaş fərqinin həm müsbət, həm də mənfi tərəfləri var. Bunları əvvəlcədən bilmək isə sağlam və uzunmüddətli münasibət qurmaq üçün vacibdir.
Bu xəbəri də oxu: TƏBİB: Sabirabadda son 10 gün ərzində 2 döl, 1 körpə tələf olub
Son.az xəbər verir ki, münasibət seçərkən bir çox insan yaş fərqinin cütlükdəki harmoniya və anlaşmaya təsir edib-etmədiyini düşünür. Bəziləri yaxın yaşların daha güclü əlaqə yaratdığına inanır, digərləri isə əhəmiyyətli yaş fərqinin münasibəti daha möhkəm edə biləcəyini düşünür. Bəs ideal yaş fərqi hansıdır?
Optimal yaş fərqi
Aparılan tədqiqatlar göstərir ki, tərəfdaşlar arasında ən uyğun yaş fərqi 3-5 il arasındadır. Bu fərq cütlüyə ümumi maraqları və dəyərləri qorumağa kömək edir. Bununla yanaşı, fərq çox kiçik olduqda tərəfdaşlar arasında rəqabət yarana bilər. Əksinə, böyük yaş fərqi həyat görüşlərinin fərqliliyinə görə anlaşılmazlıqlara səbəb ola bilər. Lakin xoşbəxt münasibət üçün universal qayda yoxdur. Münasibətin uğuru tərəfdaşların dəyərlərinə, məqsədlərinə və bir-birinə uyğunlaşmaq üçün göstərdikləri səylərə bağlıdır.
Tədqiqatlar göstərir ki, hətta 5, 13 və ya 20 il yaş fərqi olan cütlüklər də uğurlu və sabit münasibət qura bilirlər. Hər bir yaş fərqinin müsbət və mənfi cəhətləri var.
5 il yaş fərqi
Müsbət tərəflər:
- Hər iki tərəfdaş həyatın oxşar mərhələsində olur, bu da ortaq planlar qurmağa kömək edir. - Oxşar mədəni keçmiş və dünya görüşü ünsiyyəti asanlaşdırır. - Daha yaşlı tərəfdaş müəyyən mövzularda daha müdrik ola və mühüm qərarların qəbulunda kömək edə bilər.
Mənfi tərəflər:
- Gənc tərəfdaş münasibətlərin inkişaf sürəti ilə bağlı fərqli gözləntilərə sahib ola bilər. - Hər iki tərəfdaş karyera qurmağa çalışırsa, aralarında rəqabət yarana bilər. 13 il yaş fərqi
- Yaşlı tərəfdaş daha emosional yetkindir və impulsiv qərarlardan çəkinməyə kömək edir. - Bu cür münasibətlər tez-tez mentorluq və dəstək üzərində qurulur. - Fərqli həyat təcrübələri münasibətləri daha da zənginləşdirə bilər.