Evdəki səliqəsizlik sağlamlığa necə təsir edir?
Digərləri 29 Mar 2025 01:01:00 91 0
İlk yaz günləri ilə birlikdə bir çox ailədə ənənəvi yaz təmizliyi başlayır. Bu proses çox vaxt adi bir ev işi kimi qəbul edilsə də, mütəxəssislər bildirirlər ki, evdəki səliqəsizlik təkcə görünüşə deyil, həm də ümumi sağlamlığa mənfi təsir göstərir.
Bu xəbəri də oxu: ABŞda "TikTok" bağlanacaq?
Son.az xəbər verir ki, evdə həddindən artıq qarışıqlıq həm fiziki, həm də psixi sağlamlığa mənfi təsir edir. Bu, allergiyaya, tənəffüs problemlərinə və stres səviyyəsinin artmasına səbəb ola bilər. Britaniyalıların 88%-i etiraf edib ki, evlərində artıq yığılmış əşyaları ayırmağa ehtiyac var.
Evdəki səliqəsizlik sağlamlığa necə ziyan vurur?
1. Allergik reaksiyalar və nəfəsalma problemləri
Toz gənələri, heyvan tükləri və kif göbələyi səliqəsiz evlərdə çoxalır. Xüsusilə rütubətli yerlərdə - vanna otağı və mətbəxdə kif göbələyi yaranır ki, bu da astma və digər tənəffüs xəstəliklərini ağırlaşdıra bilər. Böyük Britaniya Səhiyyə Agentliyinin (UKHSA) məlumatına görə, İngiltərədə təxminən iki milyon evdə kif göbələyi tapılıb.
Xüsusilə aşağıdakı insanlar üçün təhlükəlidir: