Sağlamlıq üçün ən faydalı 5 ŞORBA
Digərləri 28 Mar 2025 01:01:00 100 0
İlk yeməklər (şorbalar) orqanizm üçün çox faydalıdır: onlar həm toxluq hissi yaradır, həm də tərkibindəki ət, sümük və tərəvəzlər sayəsində bir çox vitamin və qida maddələri ehtiva edir. Şorbalar bədəni qidalandırır, eyni zamanda çəki artımına səbəb olmur. Ancaq bəzi şorbalar xüsusilə faydalıdır və həkimlər davamlı olaraq bu 5 şorbanı yeməyi tövsiyə edirlər.
Bu xəbəri də oxu: 15 kq narkotikə görə 13 il həbs "TikTok"dakı iranlı 3 min vəd etmişdi
Son.az bu 5 şorbanı sizə təqdim edir:
Ən faydalı şorbalar: rasionda mütləq olmalıdır
Bu şorbalar vitaminlər, minerallar və antioksidantlarla zəngindir, bədəni yaxşı doyurur və sağlamlığı qoruyur. Həmçinin, bədənin su balansını dəstəkləyərək artıq maye yığılmasının qarşısını alır.
Toyuq bulyonu
Ən populyar və faydalı şorbalardan biridir. İmmuniteti gücləndirir, orqanizmi xəstəliklərdən sonra bərpa edir. Çəkini normada saxlayır, hüceyrələrin yenilənməsinə və cavan qalmasına kömək edir. Zülallar, antioksidantlar və tərəvəzlərdən gələn vitaminlərlə zəngindir.
Balıq şorbası
Dəmir, sink və flüor kimi minerallarla zəngindir, xüsusilə qırmızı balıqdan hazırlananda. Omega-3 yağ turşuları ilə zəngin olduğu üçün ürək, damarlar və sinir sistemini gücləndirir.