Dörd günlük iş həftəsi: bütün dünyada necə dəyişir?
Digərləri 26 Mar 2025 11:36:00 88 0
Niyə dörd günlük iş həftəsi işçilərin məhsuldarlığını artıra bilər, lakin biznesin bütün sahələri üçün həmişə keçərli deyil?
Bu xəbəri də oxu: "Instagram"da yenilik "TikTok"u
Dörd günlük iş həftəsi bütün dünyada populyarlıq qazanır. Getdikcə daha çox ölkə buna işçilərin məhsuldarlığını artırmaq, rifahı yaxşılaşdırmaq və iş-həyat balansına nail olmaq yolu kimi baxır.
Son.az lent.az-a istinadən xəbər verir ki, bəzi ölkələrdə bu təşəbbüs artıq qanunla təsbit olunub.
4 Day Week Global təşkilatı 2023-cü ilin sonunda Almaniyada kampaniyasına başlayaraq bu ideyanı təbliğ edən aparıcı qüvvəyə çevrilib. O, işçilərin əmək haqqının 100 faizini aldığı, standart saatlarının 80 faizini işlədiyi, lakin məhsuldarlığının 100 faizini qoruduğu "100-80-100" prinsipini təbliğ edir.
İspaniya, Böyük Britaniya və Portuqaliyada aparılan təcrübələr göstərib ki, iş vaxtının azaldılması nəinki səmərəliliyi azaltmır, həm də işçiləri daha motivasiyalı və məmnun edir.
Dördgünlük iş həftəsinin tətbiqinə yanaşma müxtəlif ölkələrdə fərqlidir. Yaponiyada bu model 2025-ci ilin aprelindən Tokioda dövlət qulluqçuları üçün normaya çevriləcək və bu, aşağı doğum səviyyəsinin və işçilərin həddindən artıq işləməsi probleminin öhdəsindən gəlməyə kömək etməlidir.
Belçika 2022-ci ildən etibarən həftədə 4 gün işləmək seçimini qanuniləşdirərək, 40 saatlıq iş həftəsini qoruyaraq, işçilərə cədvəllərini planlaşdırmaqda daha çox azadlıq verib. Almaniya onlarla şirkətin iştirakı ilə 6 aylıq təcrübə aparıb və onların əksəriyyəti bu formatda işləməyə davam etmək istəyini bildirib.
İslandiya 2015-ci ildən 2019-cu ilə qədər araşdırma aparıb və 2022-ci ilə qədər işçilərin yarıdan çoxu yeni rejimə keçib və bu, onların rifahına müsbət təsir edib.
Danimarkada rəsmi olaraq dördgünlük iş həftəsi tətbiq edilməyib, lakin burada orta iş həftəsi cəmi 37 saatdır.