Əməkdar artist Fərqanə Qasımova kürəkəni Fəriddən danışıb.
2025-03-03 15:51:00
Ordubadda dəm qazından zəhərlənmə olub.
2025-03-03 15:48:00
Məktəbəqədər və Ümumi Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi (MÜTDA) 8 mart Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə valideyn və şagirdlərin müəllimləri təbrik etməsi prosesinin idarə edilməsi ilə bağlı yerli təhsil idarəetmə bölmələrinə və tabeli müəssiələrə təlimat göndərib, müvafiq tapşırıqlar verib.
2025-03-03 15:47:00
Azərbaycanda gələn ildən közərmə lampalarına qadağa qoyulmasının səbəbi açıqlanıb.
2025-03-03 15:41:00
Birbank Biznes 8 Mart Beynəlxalq Qadınlar Günü ərəfəsində qadın sahibkarları dəstəkləmək məqsədilə xüsusi təşəbbüs həyata keçirir. 6-7 mart 2025-ci il tarixlərində, saat 11:00-19:00 aralığında Passage-1901 ünvanında baş tutacaq "Hər İşdə Birinci Qadınlar" yarmarkası qadın sahibkarların öz məhsul və xidmətlərini geniş auditoriyaya təqdim etməsi, satış imkanlarını artırması, eləcə də yeni müştəri və tərəfdaşlarla əlaqə qurması üçün unikal platforma rolunu oynayacaq.
2025-03-03 15:38:00
Tanınmış neftçi-alim Aydın Kələntərlinin oğlu Azər Kələntərli vəfat edib.
2025-03-03 15:30:00
Martın 4-ü və 5-i geomaqnit qasırğası gözlənilir.
2025-03-03 15:26:00
Bakının Sabunçu rayonunda həmyaşıdını qətlə yetirməkdə ittiham olunan 2008-ci il təvəllüdlü Yasin Mirzəyevin cinayət işi üzrə məhkəmə prosesi keçirilib.
2025-03-03 15:25:00
Altı nəfərin tortdan zəhərlənməsi ehtimalı ilə bağlı araşdırma aparılır.
2025-03-03 15:19:00
ABŞ-ın vitse-prezidenti Ceyms Devid Vens ukraynayönlü fəalların etirazına görə Vermontdakı xizək kurortunda tətilini dayandırmaq məcburiyyətində qalıb.
2025-03-03 15:16:00
Prezident İlham Əliyevin irəliyə sürdüyü Qərbi Azərbaycana qayıdış strategiyası ətrafında hər birimizin dərindən düşünməyimiz və bundan sonra da töhfə verməyimiz çox vacibdir. Son.az Trend-ə istinadən bildirir ki, bunu Beynəlxalq Parlamentlərarası İttifaqın (IPU) Azərbaycandan vitse-prezidenti, Milli Məclisin İnsan hüquqları komitəsinin üzvü Sevil Mikayılova komitənin bu gün keçirilən iclasında "Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkilinin (ombudsmanın) 2024-cü il üzrə məruzəsi"nin müzakirəsində çıxışı zamanı deyib. Deputat bildirib ki, Ombudsmanın məruzəsi kifayət qədər hərtərəfli və mükəmməl hazırlanıb, vətəndaşların həyat fəaliyyətinin bütün sahələrini əhatə edir. Qərbi Azərbaycandan qovulmuş və qaçqın vəziyyətinə salınmış azərbaycanlıların hüquqlarının bərpa olunması ilə bağlı hissəyə toxunararq millət vəkili məsələ ilə bağlı məhkəmə-hüquq müstəvisində iş görülməsinin vacibiyini bildirib. "Ombudsmanın məruzəsində qeyd olunur ki, Ermənistan əhalinin zorla köçürülməsinin insanlıq əleyhinə cinayət kimi təsbit olunduğu Beynəlxalq Cinayət Məhkəməsinin Roma statutuna qoşulmasına baxmayaraq, o, öz üzərinə düşən məsuliyyəti yerinə yetirmir. Azərbaycan adıçəkilən sənədə qoşulmayıb, amma zərərçəkən tərəfdir. "Bu məsələ ətrafında xüsusi olaraq düşünməyimiz zəruridir, adekvat və yaxud paralel hansısa addımların atılması çox vacibdir ki, beynəlxalq məhkəmə instansiyalarında Qərbi Azərbaycandan qovulmuş şəxslərin hüquqlarını hərtərəfi şəkildə qoruya bilək". Millət vəkili çıxışında hesabatda əksini tapan təhsil hüquqları ilə bağlı hissəyə də diqqət çəkib. "Orta məktəbdə natamam orta təhsil 9 il nəzərdə tutulub və əgər 9-cu sinifi bitirən şəxslər təhsildə yüksək nəticələr göstərmirlərsə, onlar 11 illik təhsilə qədəm qoymurlar və təhsillərini dayandırmalı olurlar. Biz əgər nəzərə alsaq ki, Azərbaycanda əmək qanunvericiliyinə əsasən, əmək münasibətləri 18 yaşından sonra tənzimlənir (istisna hallarda valideynlərin icazəsi ilə 15 yaş), o zaman bu müddət ərzində bir boşluq yaranır. Yəni, ya bu şəxslər peşə təhsilinə cəlb olunmalıdırlar, necə ki, əvvəllər belə bir praktika var idi, ya da ki, onların əmək fəaliyyətinə cəlb olunması üçün qanunvericiliyimizdə müəyyən dəyişikliyin olması çox vacibdir". Milli Məclisin deputatı məruzədə yer alan gender bərabərliyinin təminatları ilə bağlı hissəyə də öz təkliflərini səsləndirib. "Xüsusi olaraq məruzədə qeyd olunur ki, Bakı Dövlət Universitetində "Genderə giriş" fənni tədris edilib və o davam edəcək. Əgər bu fənnin mütləq şəkildə bizim təhsil sistemimizə daxil olması ilə bağlı qərar vermişiksə, o zaman nəzərə almalıyıq ki, hamı ali təhsil hüququ qazanmır. Ona görə orta məktəb proqramında biz bu fənnin və yaxud bu mövzunun hər hansı bir fənn daxilində keçilməsinə, onun bu təhsil pilləsində nəzərə alınmasına nail olmalıyıq", - deyə deputat əlavə edib.
2025-03-03 15:14:00
Yasamal rayonu ərazisində bir qadına məxsus "Hyundai" markalı avtomobilin qaçırılması barədə polisə məlumat daxil olub.
2025-03-03 15:13:00
Nicat Yaqubov Naxçıvan Dövlət Universitetinin sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru təyin edilib.
2025-03-03 14:58:00
Volodimir Zelenski Ukraynada atəşkəslə razılaşmayıb.
2025-03-03 14:52:00
"Avropa Komissiyasının prezidenti Ursula von der Leyen Londonda Ukrayna ilə bağlı keçirilən sammitdə çıxış edərək, Avropanın təcili şəkildə silahlandırılmasının vacibliyini vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, Avropa təhlükəsizliyini təmin etmək üçün artıq hərəkətə keçməli və silahlanma prosesini sürətləndirməlidir".
2025-03-03 14:47:00
Xəbər verildiyi kimi, fevralın 28-də "Təhsil haqqında" və "Peşə təhsili haqqında" qanunlara bir sıra dəyişiklik haqqında sənəd Milli Məclisin plenar iclasında müzakirəyə çıxarılıb.